بیمه مسئولیت حرفه پزشکی

بیمه مسئولیت حرفه پزشکی

بیمه مسئولیت حرفه پزشکی

پزشکی یکی از مهمترین مشاغل دنیا است که تمام فعالیت های مرتبط با این شاخه علمی، به جان انسان ها در ارتباط هستند به همین دلیل باید امنیت در این کار بالا باشد تا کمترین خطر ممکن برای بیماران رخ بدهد. اما بالاخره ممکن است علی رغم رعایت تمام نکات ایمنی از جانب پزشک و کادر بیمارستان، باز هم ممکن است آسیب هایی به بیمار وارد شود که به صورت غیر عمد غیر قابل پیش بینی هستند. در این زمان مسئولیت هر گونه خسارتی جانی که به بیمار وارد شود بر عهده پزشک معالج و یا بر عهده کادر تخصصی بیمارستان است و مسبب اصلی باید جبران خسارت نماید. مسلما جبران خسارت های درمانی، نیاز به هزینه های زیادی دارد و باعث می شود که سرمایه زیادی از دست فرد مقصر یا بیمارستان خارج شود. در این زمان بیمه مسئولیت پزشکی می تواند بسیار مفید باشد. به طور کلی این بیمه، در ۳ زیر گروه ارائه می شود که در ادامه بیان خواهیم نمود:

۱-   بیمه مسئولیت پزشک

پزشک معالج هر بیمار باید نهایت دقت و ایمنی را به کار گیرد تا نه تنها بیمار سلامت خود را به دست بیاورد بلکه آسیب دیگری به او وارد نشود. اما در این میان ممکن است که اتفاقات پیش بینی نشده برای بیمار تحت درمان رخ دهد که کنترل آن از عهده پزشک خارج است زیرا کاملا ناخواسته رخ داده است ولی مسئولیت این اتفاق بر عهده پزشک است. لذا توصیه می کنیم که هر پزشک قبل از شروع به کار، از بیمه مسئولیت پزشک استفاده نماید تا در صورت رخ دادن اتفاقات ناخواسته، بیمه مسئولیت پزشک برای جبران هزینه ها، پزشک را حمایت نماید.

۲-   بیمه مسئولیت پرستاران و کادر تخصصی

برخی از مسئولیت های درمانی یک بیمار، برعهده پرستاران و سایر افراد کادر تخصصی بیمارستان است که علی رغم این که همه افراد در حیطه پزشکی سوگند خورده اند فعالیت های خود را به بهترین شکل ممکن انجام دهند تا بیمار به بهترین شکل ممکن  بهبود یابد، ولی ممکن است در حین کار، اتفاقاتی برای بیمار بیافتد که مرتبط با کار پرستار و یا سایر کادر تخصصی باشد ولی هیچ عمدی در بروز این اتفاق وجود نداشته است. در این زمان، بیمه مسئولیت پرستار و کادر تخصصی، برای جبران هزینه خسارات وارده به بیمار، یک حامی بسیار قوی خواهد بود.

۳-   بیمه مسئولیت مسئول فنی بیمارستان

با توجه به این که در بیمارستان، افرادی مسئول امور فنی بیمارستان هستند و هر نقصی در این زمینه می تواند منجر به لطمه ای شدید به بیمار گردد، لذا مسئولیت این خسارات بر عهده مسئول فنی بیمارستان بوده و توصیه می شود که هر مسئول فنی در شروع کار، از بیمه مسئول فنی بیمارستان استفاده کند تا در زمان بروز خسارت، بیمه خسارات وارده را جبران کند.

پست های مرتبط

افزودن یک دیدگاه

ده + 4 =

Free WordPress Themes, Free Android Games